Golden Retriever – wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej rasie

Może być wspaniałym przyjacielem rodziny, jest uroczy i bardzo inteligentny – golden retriever to niezwykły pies, który skradnie serce każdego. Zanim jednak zdecydujemy się na tę rasę, warto dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Oto kilka najważniejszych faktów, które dotyczą golden retrievera.
golden-retriever-z-wiankiem

Charakter psa

Golden retriever ma dość łagodne usposobienie, jest przyjacielski i bardzo przywiązuje się do swoich właścicieli. Dlatego jest to rasa psów, którą bardzo często wybiera się w przypadku rodzin z dziećmi. Zwierzę to domaga się jednak stałego i bliskiego kontaktu z ludźmi, przez co trudno znosi rozłąki, czasami nawet zaledwie kilkugodzinne. Ponadto jest to dość pokaźnych rozmiarów pies, dlatego domaga się dużej ilości ruchu oraz dłuższych spacerów. Golden retriever jest również bardzo inteligentną istotą, którą szybko się uczy i zrobi wiele, aby przypodobać się swojemu panu. Wszystkie te cechy sprawiają, że są to nie tylko świetne psy rodzinne, ale też bardzo często szkolone są na psich przewodników dla osób niewidomych i towarzyszy dla niepełnosprawnych. Dobrze sprawdzi się także jako pies ratownik czy nawet pies policyjny.

Jak karmić Golden Retrievera?

Jeśli chodzi o żywienie, na wstępie dobrze wiedzieć, że jest to pies o dużym apetycie i tendencjach do tycia. Warto mieć to na uwadze, wybierając sposób żywienia golden retrievera. Dieta psa tej rasy powinna być również bogata w witaminy i minerały, ze względu na predyspozycje do niektórych chorób, co w szczególności dotyczy chorób stawów. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po wysokiej jakości karmę dla psa, która będzie solidnym źródłem białka, zdrowych tłuszczy i innych substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzęcia. Decydując się na karmienie psa domowym jedzeniem, konieczna będzie dodatkowa suplementacja, która zapewni czworonogowi odpowiednią dawkę witamin i minerałów.

Wygląd i sierść

Golden retrievery to pieski o dość mocnej, ale harmonijnej budowie ciała. Dorosłe osobniki zwykle ważą około 25-35 kilogramów. Na uwagę zasługuje piękna, lśniąca i długa sierść, która wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Psy tej rasy powinny być szczotkowane 2 razy w tygodniu, szczególnie ze względu na fakt, że mają tendencję do gubienia sierści. Zwykle dzieje się tak dwa razy w roku – na wiosnę i jesień, kiedy to golden retrieviery intensywnie linieją. Niektóre psy tej rasy mogą jednak tracić sierść przez cały rok, szczególnie gdy na co dzień przebywają w ciepłych pomieszczeniach.

Kilka innych faktów

Golden retrievery posiadają też kilka innych szczególnych cech. Przede wszystkim warto wiedzieć, że uwielbiają kąpiele. Oznacza to również, że chętnie wskoczą do rzeki czy jeziora, aby pobawić się w wodzie. Niestety jednak może to przyczyniać się do chorób uszu – ze względu na budowę anatomiczną ta część ciała schnie im znacznie dłużej, a wilgotne środowisko sprzyja rozwojom infekcji. Dlatego też mając psa tej rasy, warto zapewnić mu regularne czyszczenie uszu. Golden retrievery nazywane są także zbieraczami – ich łowczy instynkt sprawia, że uwielbiają nosić w zębach przedmioty różnej maści. Bywa to problematyczne zwłaszcza na spacerach, gdyż pies może po prostu zbierać… śmieci. W połączeniu z dużym apetytem może się to skończyć zjedzeniem czegoś, co może mu zaszkodzić. Z tego też powodu należy pilnować pieska i zwracać szczególną uwagę na to, czy nie sięga on po przypadkowe przedmioty.