Ile razy dziennie karmić psa?

Wybór odpowiedniego pokarmu dla Twojego pupila to dopiero połowa sukcesu. Żeby Twój pies był zdrowy i pełen energii musisz również ustalić pory karmienia. Wbrew pozorom odpowiednie planowanie posiłków czworonoga ma kluczowe znaczenie dla jego samopoczucia. Jeżeli nie jesteś pewien, ile posiłków dziennie powinien zjadać Twój pies oraz czy lepiej karmić go przed, czy po spacerze, ten artykuł jest dla Ciebie!

Jak często karmić psa?

Ile posiłków dziennie powinien jeść pies?

Dobra wiadomość jest taka, że ilość posiłków, które serwujesz swojemu psu, możesz bez obaw dopasować do swojego grafika. Musisz jedynie przestrzegać tego, żeby posiłki były wydawane o stałych porach, a także miały odpowiednią objętość, dopasowaną do aktywności oraz wymiarów zwierzaka. Przestrzeganie regularnych posiłków jest bardzo ważne zarówno dla zdrowia, jak i samopoczucia psa. Organizm czworonoga dostosowuje się do konkretnych godzin, a jego żołądek zaczyna wydzielać soki trawienne przed porą spodziewanego karmienia. Poza tym, kiedy pies otrzymuje jedzenie regularnie, ma poczucie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego. Ważne jest jednak, żeby nie przekarmiać psa oraz, w miarę możliwość, trzymać się stałych rodzajów karmy. Żołądek psa dostosowuje się nie tylko do pór jedzenia, ale również rodzaju spożywanego jedzenia. Przez to, jeżeli jednego dnia serwujesz swojemu pupilowi suchą karmę, a drugiego przygotowany od podstaw domowy posiłek, możesz wywołać u psa uciążliwe problemy trawienne. Jeżeli planujesz zmianę karmy, lepiej wdrażać nowy produkt stopniowo. Tak, żeby żołądek psa mógł się dostosować do innego sposobu żywienia.

Karmienie przed czy po spacerze?

Wyobraź sobie, że jesz syty, trzydaniowy obiad, a piętnaście minut później idziesz na siłownię, gdzie wykonujesz intensywny trening. Czy będzie Ci się dobrze ćwiczyło? Z pewnością nie! Podobnie wygląda to w przypadku psa. Jeżeli nakarmisz swojego pupila tuż przed wyjściem na spacer, psiak będzie ospały i nie skorzysta w pełni z uroków przechadzki. Zaleca się karmić psa przynajmniej cztery godziny przed planowanym spacerem i dwukrotnie wydłużyć ten czas, jeśli Ty i Twój pies intensywnie razem ćwiczycie. Dzięki temu pies będzie mógł w pełni cieszyć się pobytem na dworze. Pamiętaj również, żeby nie karmić psa zaraz po powrocie do domu. Zwierzak potrzebuje około kwadransa na to, żeby się uspokoić i wyciszyć. Dopiero wtedy można podać mu jego posiłek.

Praktyczne porady, które pomogą Ci przestrzegać psiej diety

Na koniec mamy dla Ciebie kilka porad praktycznych, które pomogą Ci jeszcze skuteczniej zadbać o żołądek Twojego pupila. Przede wszystkim warto z wyprzedzeniem przygotować ilość pokarmu, którą pies powinien zjeść przez cały dzień. Dzięki temu z pewnością nie przekroczysz dziennego zapotrzebowania energetycznego zwierzęcia. W zaplanowanej porcji powinieneś uwzględnić drobne przekąski, którymi planujesz na przykład nagradzać psa podczas spaceru lub treningu. Takie planowanie psich posiłków jest również bardzo pomocne, kiedy Twojego pupila karmią też inni domownicy.