Jak oduczyć psa załatwiania się w domu?

Wchodzisz do domu po ciężkim dniu pracy. Cieszysz się na to, by wziąć swojego czworonoga na spacer. W głębi duszy nie możesz się jednak doczekać, aż w końcu po prostu opadniesz bezwładnie na kanapę przed telewizorem. Otwierasz drzwi i wita cię merdający ogonem pies oraz wielka kałuża moczu na dywanie. Już wiesz, że prędko nie odpoczniesz. Znasz to uczucie?

Praca u podstaw

Oczywiście, można sobie powiedzieć: wychodź z psem tak często na spacer, by nie zachciało mu się załatwić w domu. Ale pies, który jest nauczony poprawnych nawyków, będzie w stanie wytrzymać nieco dłużej, jeśli powrót do domu po pracy przeciągnie się z powodu korków. Pies, który nie wie, że nie wolno się załatwiać na dywanie, nie będzie na ciebie czekać. Dlatego bardzo ważne jest, by już od pierwszych szczenięcych dni nauczyć psiaka prawidłowych zachowań. Sposobów na to jest wiele. Zacznij od tego, by nauczyć go kojarzyć zapach jego “toalety” z docelowym miejscem załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. Zostaw pieska w miejscu, którego podłoże trudno będzie zniszczyć – w kuchni lub łazience, gdzie są kafelki. Możesz też odgrodzić fragment salonu i wyłożyć go folią. Przygotuj stertę gazet, posyp ziemią i trawą. Najdalej od toalety ułóż jego ulubione posłanie. Możesz zachęcać psa do załatwienia się w tym miejscu, choć to jego instynkt prawdopodobnie i tak podpowie mu, by załatwić swoje potrzeby jak najdalej od swojego legowiska. Dzięki temu od najmłodszego kojarzyć będzie toaletę z zapachem ziemi i trawy.

trzy siedzace psy

Rutyna jest ważna

O wiele łatwiej jest psu przyzwyczaić się do załatwiania na zewnątrz, jeśli ma stałe godziny spacerów. Szczeniakowi trudno jest wytrzymać, bez załatwiania się, dłużej niż godzinę, więc na początku te spacery muszą być częste. Warto też wspólnie znaleźć odpowiednią toaletę – może to być drzewo, czy krzak w pobliżu domu. To kolejny element rutyny, więc należy zadbać o to, by pies na każdym spacerze miał dostęp do tego miejsca. To pomoże mu się przyzwyczaić, że zawsze na czas będzie mógł znaleźć się w swoim ustronnym miejscu. Poza tym staraj się obserwować pupila. Nawet szczeniak potrafi dawać sygnały, że będzie chciał się załatwić. Najczęściej zaczyna chodzić w kółko i węszyć, szukając odpowiedniego miejsca.

Nagradzaj właściwe zachowanie

Wychodzisz na spacery, pokazujesz, tłumaczysz i prosisz, a szczenię i tak załatwia się w  domu? Nie denerwuj się. Utrwalenie prawidłowych zachowań musi trochę potrwać, a pies przecież nie robi ci na złość. Nie krzycz na psa i nie wpychaj jego nosa w to, co zostawił na dywanie. Zamiast mu pomóc, możesz spowodować, że czworonóg zacznie się ciebie bać. Staraj się, poza tłumaczeniem, wypracować konkretne komendy, które pies zapamięta. Powiedz do psa na spacerze “zrób siku” i czekaj w danym miejscu na efekt. Nie ma znaczenia, co dokładnie mówisz, ważna jest powtarzalność tej kwestii. Po kilku minutach na pewno się załatwi. Wtedy rzuć mu smakołyk i pochwal. Dawaj psu nagrodę za każdym razem, kiedy jest coraz bliżej tego zachowania, które próbujecie razem wypracować. Szczeniak natychmiast skojarzy nagrodę z danym zachowaniem i będzie chciał tę czynność powtórzyć, byś go nagrodził. Z czasem zachęty i nagrody nie będą już konieczne, a piesek będzie dokładnie wiedział, co jest prawidłowym zachowaniem.