Jak prawidłowo karmić kota?

Zależy ci na zdrowiu twojego czworonożnego przyjaciela, ale z każdej strony słyszysz sprzeczne opinie? Jak dużo nasypać do miseczki? Czy karma sucha, czy mokra? Ile razy dziennie należy podawać kotu karmę? Takie dylematy pojawiają się zapewne już pierwszego dnia, kiedy mały futrzak pojawia się w życiu człowieka. Co więc zrobić, żeby dać kotu dokładnie to, czego potrzebuje?

oblizujacy sie kot

Kot kotu nierówny

O żywieniu ludzi i odpowiednich dietach dla nich powstały setki książek. Nie każda dieta jest odpowiednia dla każdego człowieka. Niektórzy nie mogą jeść kapusty, a inni ostrych potraw. Niektórzy nie lubią brukselki, a inni kakao. Tak samo jest z kotami – ich potrzeby są różne, a przede wszystkim różne są ich gusta. Ludzie mają też różną zawartość portfela, przez co nie zawsze stać ich na zdrową karmę dla swojego kota. Czy tylko ta najdroższa karma jest najzdrowsza dla naszego pupila, czy może jednak jest to tylko dobry marketing? Kluczem do podjęcia decyzji powinna być dokładna analiza zalet, płynących ze wszystkich sposobów karmienia, a także dokładne czytanie składu karmy. Często zdarza się, że kiepskiego gatunku karma nafaszerowana jest chemią i niepotrzebnymi dodatkami. Chemiczne polepszacze mogą kotu zaszkodzić, a wypełniacze powodują, że kot się wcale nie najada!

Czym karmić kota?

Tylu, ilu jest właścicieli kotów, tyle jest również teorii odnośnie do kociej diety. Jednak w tej kwestii wszystkie kocie środowiska są zgodne – jedzenie dla ludzi nie jest jedzeniem dla kotów. Ci, którzy decydują się dokarmiać czworonoga tym, co sami mają na talerzu, popełniają duży błąd. Sól, przyprawy czy tłuszcz po smażeniu nie tylko nie są kotu potrzebne, ale mogą mu zaszkodzić! Koci żołądek jest delikatny i trzeba bardzo uważać, by nie zrobić zwierzęciu krzywdy. Właściciele kotów przyjmują trzy najbardziej popularne sposoby karmienia kotów. Podają im karmę suchą, mokrą lub jedzenie przygotowane samodzielnie. Są też zwolennicy podawania naprzemiennie karmy mokrej i suchej, za czym przemawia najwięcej argumentów. Karma mokra zawiera w sobie wodę, dzięki czemu dodatkowo nawadnia organizm kota, a także jest mniej kaloryczna. Dzięki karmie suchej nie trzeba się martwić tym, co będzie z naszym pupilem, kiedy dostęp do karmy mokrej będzie ograniczony, na przykład na wyjeździe. Dodatkowo sucha karma sprzyja utrzymaniu higieny jamy ustnej. Kot, rozgryzając twarde kawałki, szoruje sobie odkładający się kamień nazębny prawie tak dobrze, jakby szorował zęby szczoteczką.

Ile razy dziennie?

Jeśli już podejmujemy decyzję o karmieniu mieszanym (raz sucha karma, raz mokra), to jak często kot powinien dostawać swoją porcję jedzenia i w jakich ilościach ją podawać? Podstawowym błędem, który popełniają właściciele kotów, jest stały dostęp do suchej karmy. Ciągłe dosypywanie karmy do miseczki jest najszybszą metodą do kociej otyłości, a co za tym idzie, ogromnych problemów zdrowotnych. Wielu weterynarzy jest zgodnych co do tego, że kot powinien dostawać jedzenie pięć razy dziennie. Koci żołądek jest niewielki. Jeśli kot zje za dużo na raz, to trudniej będzie organizmowi w prawidłowy sposób pokarm strawić, a tym samym, przyswoić wszystkie niezbędne składniki i minerały. Kot powinien mieć stały dostęp do świeżej wody, bo brak odpowiedniego nawodnienia w diecie kota może powodować problemy z nerkami.

Obserwuj swojego pupila

Najprostsza metoda, aby przekonać się, że nasz kot karmiony jest prawidłowo, to obserwacja jego sierści i zachowania. Jeśli nasz czworonożny przyjaciel żywiony jest w sposób prawidłowy, będzie mieć sierść błyszczącą, gładką, nie będzie linieć w zbyt dużych ilościach. Głaszcząc kota, sprawdź też, czy wyczuwasz wyraźnie jego kręgosłup. Jeśli nie, może to oznaczać problemy z nadwagą. Należy również obserwować zawartość kuwety, bo to może być pierwszy niepokojący sygnał. Wiele zdradzi też zachowanie kota. Jeśli jest szczęśliwy, ma dużo energii i chętnie wyjada to, co dostaje do miseczki, nie powinieneś mieć powodów do zmartwień.