Karma dla szczeniaka – czym karmić psie maluchy?

Świeżo upieczony właściciel szczeniaka może dostać zawrotów głowy na widok szerokiego wyboru psich karm dostępnych na rynku. Jak znaleźć tę najlepszą?

Gdy w naszym domu pojawia się małe, puchate szczenię, chcemy zapewnić mu zapewnić jak najlepszy start. Dobry wybór karmy jest kluczowy dla malucha, który zużywa mnóstwo energii na poznawanie świata, a w przyszłości wyrosnąć na silnego, zdrowego psa.

O czym warto pamiętać wybierając karmę dla szczeniaka?

Szczeniak w miesceOrganizm psa w trakcie pierwszego roku życia bardzo intensywnie rośnie i rozwija się. Potrzebuje do tego dobrego budulca. Właściciel decydujący się na żywienie malucha gotową karmą musi zdawać sobie sprawę, że na rynku dostępne są zarówno bardzo dobre jakościowo karmy jak i takie, które nie będą służyć szczenięciu najlepiej – poznamy je po wysokiej zawartości zbóż i niewielkim procencie mięsa w składzie. Najlepiej od razu odłóżmy je na półkę. Nie powinny znaleźć się w misce naszego malucha.

Odpowiednia karma powinna być dostosowana do wieku psa i jego wielkości. Szczenięta małych i dużych ras mają inne zapotrzebowanie na poszczególne składniki, na przykład na białko. Przedstawiciele ras dużych i olbrzymich wymagają też szczególnej troski o stawy, którą zapewnia im odpowiednia dawka wapnia i fosforu. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie karmy dedykowane konkretnym rasom psów, np. szczeniętom owczarka niemieckiego lub maltańczyka – warto sprawdzić czy znajdzie się taka dla naszego czworonoga.

Skład najważniejszy

Najważniejszym aspektem, który powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze karmy, jest jej skład. Sprawdźmy, czy producent dokładnie określa składniki i ich pochodzenie. Zadbajmy o to, by zawierała jak najwięcej mięsa i tłuszczu pochodzenia zwierzęcego, a także warzyw i owoców. Obecność naturalnych składników tego typu będzie dużym atutem. Unikajmy konserwantów i pustych wypełniaczy jak pszenica lub kukurydza. Naszą czujność powinny wzbudzić niejasne i oszczędne opisy – producenci dobrych jakościowo karm chętnie przedstawiają wszystkie informacje dotyczące ich produktów. Nie sugerujmy się także ceną ani wyglądem opakowania. To jego zawartość jest najważniejsza.

Stosowanie gotowych karm w żywieniu czworonoga jest dużym udogodnieniem dla właściciela. Pamiętajmy jednak, że spoczywa na nas obowiązek wybrania takiego produktu, który w możliwie najlepszy sposób dostosuje się do potrzeb naszego psa.