Najlepsza karma dla kota – o czym warto pamiętać wybierając karmę dla kota

Półki w sklepach zoologicznych, po sufit wypełnione różnymi markami gotowych karm, dla niedoświadczonego właściciela mogą być gąszczem nie do przebycia. Jak się nie pogubić? I czym kierować się podczas wyboru najlepszej karmy dla kota?

Ilu właścicieli, tyle podejść do żywienia kota i opinii na ten temat. Znajdziemy wśród nich zwolenników BARFa lub innych własnoręcznie przygotowywanych posiłków oraz osoby preferujące stosowanie gotowych karm. Są też tacy, którzy łączą te podejścia stawiając na równowagę. Każdy właściciel powinien indywidualnie podjąć decyzje na temat żywienia swojego zwierzęcia, realnie oceniając swoje siły, wiedzę i finanse. Nie należy przecież oczekiwać, że początkujący opiekun będzie specjalistą od przygotowywania pełnowartościowych posiłków z surowego mięsa – i nie ma w tym nic złego. Z pomocą przychodzą gotowe karmy.

Karma dla kota

karmienie kotaWybranie takiego sposobu żywienia ma wiele zalet. Jest zdecydowanie wygodniejsze – co ma znaczenie nie tylko na co dzień, ale także w sytuacjach, gdy musimy zostawić kota pod opieką innej osoby. Kolejnym plusem jest fakt, że dostarczamy kotu wszystkich niezbędnych składników, więc nie grozi mu ani nadmiar, ani niedobór ważnych dla zdrowia elementów.

Gotowe karmy możemy podzielić na suche i mokre. Mokra karma dobrze sprawdzi się w przypadku kocich niejadków (ze względu na swój intensywny zapach) oraz kotów, które mają problemy z nerkami – zawiera więcej wody. Karma sucha jest najbardziej ekonomiczna, ale podczas jej spożywania kot powinien wypijać więcej wody. Dobrym kompromisem jest łączenie obu rodzajów karm. Podczas wyboru sugerujmy się składem – duża ilość mięsa i niska lub zerowa zawartość zbóż jest tym, czego powinniśmy szukać. Takie karmy znajdziemy w dobrych sklepach zoologicznych, nigdy w supermarketach. Dobrym pomysłem jest przyjrzenie się karmom holistycznym – to wysokiej jakości pokarm, który powstaje na bazie naturalnych składników.

Sprostać wymaganiom pupila

Każdy kot ma inne wymagania. Inne karmy są przeznaczone dla kociąt, inne dla kotów dorosłych lub starszych. Istnieją także linie dla kotów po kastracji, niewychodzących, a nawet dla konkretnych ras. Wreszcie – niektóre koty są wybredne i preferują jeden, ulubiony smak. Właściciel najlepiej zna swojego pupila i podążając za wskazówkami producentów oraz uważnie czytając skład, jest w stanie dobrać odpowiednią karmę.

Obok karm bytowych („codziennych”) istnieją także karmy weterynaryjne, traktowane jak lekarstwo i przepisywane przez lekarza weterynarii w razie potrzeby – np. podczas chorób układu moczowego. Ich zadaniem jest uzupełnienie leczenia.

Aby najlepiej dopasować karmę do swojego czworonoga, wybierajmy tę odpowiadającą jego cechom – wiekowi, rasie, aktywności. Na początek warto kupić małe opakowanie lub próbkę i sprawdzić czy nasz kot będzie zadowolony i dobrze zareaguje na daną karmę.