Pielęgnacja czworonoga – zadbaj o wygląd swojego psa

Dobry wygląd naszego psa to na pewno powód do zadowolenia. Jednak piękna sierść i ogólna prezencja czworonoga to nie jest wyłącznie kwestia estetyki – świadczy to bowiem również o jego dobrym zdrowiu. Co więc ma wpływ na wygląd naszego psa? I jak o niego zadbać, by jego sierść była mocna i lśniąca? Oto kilka wskazówek, jak zadbać o wygląd swojego psa.

Dobra karma dla psa

Tak naprawdę zdrowa dieta to podstawowy czynnik, który wpływa na dobry wygląd psa i działa od wewnątrz. Reszta sposobów to jedynie upiększanie i dopieszczanie wyglądu pieska. Dlatego podstawą jest karma dla psa o dobrym składzie, która dostarcza mu wysokiej jakości białka, jest źródłem cennych kwasów nienasyconych oraz innych niezbędnych minerałów i witamin, odpowiadających za dobry stan skóry i gęstą, lśniącą sierść. Oczywiście kluczowa jest tutaj systematyczność, a zdrowa dieta musi stać się stylem żywieniowym i nawykiem dla zwierzęcia. Doraźne stosowanie odpowiednich pokarmów w przypadku problemów zdrowotnych czy estetycznych u czworonoga, raczej nie przyniesie zbyt dużych efektów. Dlatego już od wieku szczenięcego najlepiej jest sięgać o karmę o jak najlepszym składzie, co będzie inwestycją zarówno w zdrowie, jak i wygląd naszego pieska.

kąpiel małego psa

Psie SPA

Raz na jakiś czas, warto zafundować zwierzęciu wizytę w psim SPA, gdzie może się ono poddać kompleksowym zabiegom, które na pewno poprawią wygląd pieska już w trakcie jednej wizyty. W SPA dla zwierząt skorzystać można z rozmaitych usług, wśród których najczęściej wybierane są: kąpiele przy użyciu profesjonalnych kosmetyków, usuwanie sierści z uszu czy łapek pieska, rozczesywanie sierści, pielęgnacja okolic oczu i łapek, strzyżenie i stylizowanie sierści, a nawet perfumowanie zwierzęcia. Oczywiście najlepiej wybrać usługę, która będzie odpowiadać potrzebom naszego psa – w zależności od jego rasy, wieku czy rodzaju sierści. Jedno jest pewne, po wizycie zwierzaka w psim SPA, na pewno będzie świetnie wyglądał!

Kąpiel

SPA można urządzić również w domowym zaciszu – w końcu każdy piesek wymaga mniej lub bardziej regularnych kąpieli. Warto wykorzystać ten moment i odpowiednio pielęgnować sierść psa podczas mycia. W tym celu należy używać specjalnych szamponów i kosmetyków pielęgnacyjnych, które zapewnią nawilżenie i natłuszczenie sierści zwierzęcia, a także wzmocnią strukturę włosów i zapobiegną ich wypadaniu. Sprawdzajmy więc składy kosmetyków dla psów i wybierajmy te, które zawierają jak najwięcej naturalnych składników – olejków, protein, nawilżaczy czy ekstraktów. Starania te na pewno przyniosą oczekiwane rezultaty w postaci pięknie lśniącej i gęstej sierści czworonoga.

Czesanie

Istotnym elementem dbałości o schludność i estetykę psiego futra jest jego regularne rozczesywanie. Należy przy tym pamiętać, aby robić to z odpowiednim wyczuciem i delikatnością, unikając szarpania – tak, aby zabieg ten był dla psa przyjemny i odprężający. Dla zwierząt o krótszej sierści najlepiej wybrać szczotkę z miękkiego włosia natomiast do czesania psów długowłosych sprawdzą się grzebienie o szerszym rozstawie ząbków.

Strzyżenie

Nawet najbardziej lśniąca sierść u pasa nie będzie wyglądać ładnie, gdy zbijać będzie się w przydługie, nieestetyczne strąki. Co więcej, za długa sierść szybciej się brudzi, dlatego warto regularnie strzyc psie owłosienie. Strzyżenie oczywiście można przeprowadzać samodzielnie, o ile posiada się na to czas i cierpliwość, zwłaszcza przy niesfornym zwierzęciu. Można również skorzystać z usług psiego fryzjera, który zawodowo zajmuje się strzyżeniem psów.

Obcinanie pazurków

Sierść to jednak nie wszystko. Piesek będzie o wiele lepiej się prezentował, gdy jego pazurki zostaną obcięte. W większości przypadków wpłynie to również na jego komfort i wygodę, gdyż dzisiejszy styl życia psów i niezbyt częste poruszanie się po twardej nawierzchni sprawia, że psom przerastają pazury, co nie jest przyjemne dla żadnego czworonoga.