Poradnik dla nowych właścicieli psów

Przygarnięcie czworonoga do rodziny to zawsze ekscytujące, nowe doświadczenie. Jeśli jednak nie miało się wcześniej do czynienia ze szczeniaczkiem, można być pełnym obaw o to, co należy zapewnić psu w pierwszych miesiącach jego życia. Zanim więc powiększysz swoją rodzinę o czworonoga, to dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze. Poniżej przedstawiamy listę rzeczy, które powinna zawierać podstawowa wyprawka dla szczeniaka.

Karma

Jeszcze przed pojawieniem się pieska w naszym domu, dobrze jest zaplanować dietę dla szczeniaka. Karma dla szczeniaka musi być dostosowana do jego wieku i etapu rozwoju. Dlatego też, dla szczeniaków dostępne są karmy, które zawierają niezbędne składniki odżywcze, odpowiadające za prawidłowy rozwój malucha. Jednak dobre pożywienie dla psa, to nie tylko to, które dostarczy pieskowi dużej ilości protein. Postawmy na produkt o jak najlepszym składzie, bez sztucznych dodatków, zwłaszcza niepotrzebnych ulepszaczy smaku. Jedynie wówczas można mieć pewność, że dajemy czworonogowi to, co najlepsze, a wraz z pożywieniem dostarczane są niezbędne witaminy i minerały. Oczywiście wyprawka dla szczeniaka nie może również obejść się bez odpowiedniej miseczki na pożywienie i wodę. Dla młodego pieska sprawdzą się raczej te niewielkich rozmiarów – dopiero wraz ze wzrostem zwierzęcia, konieczna może być ich wymiana na większe.

Suplementy diety

Choć dobra karma dla szczeniaka będzie dostarczać pieskowi niezbędnych witamin i minerałów, tak w niektórych przypadkach dobrze jest postawić na coś więcej. Dodatkowej suplementacji mogą wymagać niektóre rasy psów. Na niedobór witamin i minerałów cierpieć mogą również pieski, które przebywały wcześniej w schronisku. Dlatego dodatkową suplementację warto jest rozważyć indywidualnie i zdecydować, czy będzie ona konieczna w przypadku konkretnego szczeniaka.

Zabawki

pies siedzacy w salonieW naturze każdych młodych istot jest zabawa, dlatego zabawki to podstawa, aby piesek był z nami po prostu szczęśliwy. Maskotki, piłeczki, gryzaki, sznureczki – wszystko się nada do pierwszych wspólnych zabaw, choć nie każda zabawka sprawi szczeniakowi tyle samo przyjemności. Z czasem poznamy jego preferencje i dostosujemy zarówno zabawki, jak i konkretne zabawy, które pomogą budować więź między psem, a jego właścicielami. Gryzaki, oprócz zabawy, spełniają oczywiście dodatkową funkcję – lepiej pomagają znieść szczeniakowi okres wyżynających się zębów.

Smycz i obroża

Już od pierwszych dni w naszym domu, trzeba przyzwyczajać pieska do smyczy i obroży. Nawet jeśli planujemy na początku wypuszczać zwierzę wyłącznie do przydomowego ogródka, prędzej czy później będzie ono musiało odbyć spacer w pełnym upięciu. W przypadku szczeniaków, trudno jest przewidzieć, jaki rodzaj obroży będzie najodpowiedniejszy, dlatego kompletując wyprawkę, warto postawić na najbardziej uniwersalny model. Dopiero po pewnym czasie, można zacząć eksperymentować z innymi wersjami, zwłaszcza, że szczeniaczek będzie rósł, stąd często zakup nowej obroży bywa po prostu koniecznością.

Legowisko

Młody piesek może czuć się nieswojo w obcym dla niego miejscu i potrzebuje nieco czasu, aby przyzwyczaić się do nowego otoczenia. Dlatego warto zapewnić mu przestrzeń, w której będzie miał poczucie bezpieczeństwa. Przyjazne i wygodne legowisko może spełnić tę funkcję, a dodatkowo służyć jako miejsce dla zabawek zwierzęcia. Alternatywą są wszelkie kocyki, kołderki i inne tekstylia, z których da się stworzyć przyjemne miejsce do wylegiwania się szczeniaka.