Prawidłowe żywienie psów

Prawidłowe żywienie psów to temat rzeka. W Internecie i poradnikach dla właścicieli czworonogów można znaleźć wiele wytycznych, porad i wskazówek, które – podobnie zresztą jak w przypadku ludzi – bardzo często się wykluczają. To sprawia, że nawet ci właściciele psów, którzy swoich pupili mają od lat, ale którzy chcieliby się nieco podszkolić z psiej dietetyki, mogą po takiej lekturze dostać zawrotów głowy. Zwłaszcza że inaczej będzie wyglądał jadłospis dla dorosłego, zdrowego psa, inaczej dla szczeniaczka, a jeszcze inaczej dla psiaka, który jest w trakcie leczenia weterynaryjnego. Dlatego w tym wpisie postaramy się w sposób prosty i przystępny podzielić naszą wiedzą dotyczącą żywienia psów zdrowych – tych większych i mniejszych. Kierując się naszymi wskazówkami, możecie mieć pewność, że Wasz najlepszy przyjaciel zawsze będzie zdrowy i wesoły.

Karma dla psa czy domowe jedzenie?

pies w parku
Prawdopodobnie nikogo nie zaskoczy informacja, że im bardziej naturalna będzie dieta psa, tym zdrowszy będzie nasz zwierzak. Doskonałym rozwiązaniem byłoby przygotowywanie psu domowych posiłków z dobrej jakości składników, jednak w tym celu właściciele musieliby spędzić sporo czasu na zapoznawaniu się z tajnikami psiej dietetyki. Karmiąc psa „domowymi posiłkami”, bardzo łatwo przekarmić zwierzę lub doprowadzić do niedoborów. Psi jadłospis, podobnie jak ludzki, powinien być odpowiednio zbilansowany. Dodatkowym kłopotem jest to, że karma domowa dla psa powinna być przygotowywana codziennie, co może być trudne, jeśli na przykład dużo pracujemy lub kiedy wyjeżdżamy na dłuższe wakacje. Poza tym pies psu nierówny. Inaczej będzie wyglądał plan żywieniowy mopsa, który wychodzi z domu dwa razy dziennie na siku, a inaczej ogromnego wodołaza, który musi się wybiegać. Jeżeli zatem brakuje nam czasu lub cierpliwości na zgłębianie tajników psiej kuchni, lepiej sięgnąć po gotowe rozwiązania wysokiej jakości. Zwłaszcza że podając psu odpowiednio przygotowaną karmę, możemy mieć pewność, że zwierzak otrzyma zbilansowaną ilość mikro i makroelementów. Na koniec pojawia się aspekt ekonomiczny – jeżeli chcemy zapewnić psu wszystko, co najlepsze, koszty domowego posiłku znacznie przekroczą kwotę, jaką zapłacimy za rynkową karmę wysokiej jakości.

Karma dla psa i szczeniaka – jaką wybrać?

Powiedzmy sobie szczerze – tanie karmy dla psów to prosty sposób na wpędzenie naszego pupila w choroby. Dobra karma dla psa powinna być przygotowana z naturalnych produktów, a także wolna od chemii, konserwantów i innych dodatków, które mogą jedynie przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia zwierzaka. Oprócz tego pamiętajmy, że zawartość miski dorosłego psa powinna wyglądać inaczej, niż jedzenie dla szczeniaka. Wybierając karmę dla psa, szukajmy produktów o dużej zawartości składników pochodzenia zwierzęcego, zdrowych tłuszczów oraz dodatków roślinnych. Tak zbilansowana karma dostarczy naszemu psiakowi łatwo przyswajalne białko, a także witaminy i substancje odżywcze niezbędne dla jego zdrowia. W przypadku szczeniaków najlepiej wybierać karmy dedykowane maluchom. Tego rodzaju produkty powinny zawierać jedno źródło białka, co pozwoli uniknąć ewentualnych alergii pokarmowych. Zalecanym mięsem w diecie szczeniaków jest mięso indycze, które dostarcza rozwijającemu się psiakowi wszystkich substancji odżywczych, a przy tym jest delikatne dla żołądka malucha.

Wybierając karmę, starajmy się również sięgać po produkty, które naszemu psu będą po prostu smakować. Dlatego, zanim kupimy kilka kilogramów karmy zalecanej przez weterynarza lub specjalistę od psiego żywienia, postarajmy się zamówić próbki lub kupmy niewielkie opakowanie psich specjałów na próbę, żeby sprawdzić, czy zwierzakowi przypadnie do gustu proponowany posiłek.