Wzorcowy jadłospis kota

Żywienie kotów budzi wśród ich właścicieli często wiele wątpliwości. Zastanawiamy się, co będzie lepsze dla naszego kota, gotowa karma, czy też jedzenie domowe? Jakich składników powinniśmy dostarczać naszemu pupilowi i jakich błędów zdecydowanie powinniśmy się wystrzegać? Z pewnością ilu właścicieli kotów i weterynarzy, tyle też opinii i teorii na temat żywienia tych uroczych czworonogów. Jednak pewne ogólne zasady gwarantujące prawidłowe odżywianie naszego kota pozostają zdecydowanie niezmienne. Jak zatem powinien wyglądać codzienny jadłospis kota?

Gotowa karma dla kota kontra jedzenie domowe

Jeśli zastanawiamy się, czy jesteśmy w stanie samodzielnie skomponować posiłki dla naszego kota, które w pełni odpowiadać będą jego potrzebom i preferencjom, odpowiedź brzmi: zdecydowanie nie. Dlaczego?

Otóż najczęściej myśląc o “domowym jedzeniu” sięgamy po resztki z własnych stołów, a to jest podejście zdecydowanie niewłaściwe. Kot to nie człowiek, a zatem także jego potrzeby żywieniowe to nie to samo, co ludzkie potrzeby w zakresie jedzenia. Kocia dieta powinna składać się przede wszystkim z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, jednak z wyjątkiem wieprzowiny. Produkty roślinne powinny być tutaj jedynie dodatkiem. Poza tym podawanie kotu jedzenia, które ma w sobie przyprawy oraz inne smakowe dodatki (np. wędlin) jest postępowaniem co najmniej kontrowersyjnym. Tego typu substancje są po prostu dla kotów szkodliwe.

Koty potrzebują dużej ilości wysokiej jakości białka – aby prawidłowo się rozwijać, zachować zdrowie, dobrą kondycję i równie dobre samopoczucie. Domowe jedzenie raczej nie dostarczy naszym pupilom w pełni tego, co jest im niezbędne. Tutaj warto sięgnąć po gotowe rozwiązania.

Prawidłowe żywienie kotów

Karma sucha, czy mokra?

Obecnie mamy do dyspozycji dwie podstawowe postaci karmy dla kotów – suchą, najczęściej w formie granulek/chrupek, oraz mokrą, do której należą paszteciki oraz kawałki mięsa zanurzone w sosie lub galaretce. Trudno jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze dla naszego pupila. Z pewnością decydując się wyłącznie lub w przeważającej części posiłków na karmę suchą, należy bezwzględnie zachęcać kota do picia wody (koty z natury nie piją zbyt dużo i aby nie obciążać kocich nerek i pęcherza, należy dbać o odpowiednie nawodnienie w przypadku stosowania karmy suchej). Na pewno dobrym rozwiązaniem jest sięganie zarówno po karmy suche, jak i mokre. Jeśli bowiem pojawi się konieczność przejścia na dietę specjalistyczną – weterynaryjną, w której to pokarmy najczęściej mają postać suchą, nie będziemy mieć z naszym pupilem większych problemów.

Tutaj jednak od formy pokarmu zdecydowanie istotniejszą kwestią jest jego skład.

Jadłospis kota – ile białka, ile tłuszczu, ile razy dziennie?

Sięgając po gotowe karmy dla kotów, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na skład i proporcje danej mieszanki. I tak wzorcowy jadłospis dla kota powinien opierać się na następujących proporcjach:

  • białko – główny składnik diety,
  • tłuszcz – ok. 20 % pożywienia,
  • błonnik – ok. 1,5 % pożywienia.

Pamiętajmy, że zwierze powinno otrzymywać od 3 do 5 posiłków dziennie. Stały dostęp do jedzenia to prosta droga do nadwagi u naszego pupila. Poza tym, jeśli nasz kot jest przyzwyczajony do picia mleka (generalnie mleko wywołuje u kotów alergie i bywa przyczyną biegunek) pamiętajmy, że możemy podawać mu dzienną porcję w ilości 2 łyżek stołowych. Tego rodzaju przysmak może z powodzeniem zastąpić także jogurt naturalny.

A ile przeciętnie zjada kot? Tutaj warto sięgnąć po rekomendacje producentów karmy, jednak standardowo jest to 70-90 g suchej karmy lub 260 – 320 g karmy mokrej na dzień.